O Bio_Arce na działce…
…czyli o Zagospodarowaniu Terenu i planowaniu funkcji na działce.
Działka, na której powstał dom jest dużą, kilku-hektarową polaną na wysoczyźnie w samym centrum pięknego krajobrazowo terenu znanego pod nazwą Szwajcaria Czarnkowska.
Dom powstał w centralnym i najwyższym punkcie działki, która jest jednym z najwyższych punktów w wielkopolsce!
Charakterystyczne dla tej lokalizacji były trzy czynniki wpływające na założenia projektowe:
- Znaczna ekspozycja na wiatr i szczególny mikroklimat miejsca
- Trudny dostęp do wody (brak wody gruntowej, woda gminna o bardzo niskim ciśnieniu)
- Duża różnica poziomów na części działki (spadek w kierunku południowym) – co jest dużą zaletą działki, różnica bowiem wysokości terenu daje duży potencjał i możliwości projektowania kaskady spływu wody, spływu oczyszczalni ścieków itd. Dom świadomie został zaprojektowany w niewielkiej odległości od stoku – tak, że wokół domu mamy jeszcze komfortowy kawałek płaskiego terenu
Poniżej przedstawiono bardzo schematyczny, koncepcyjny zarys zagospodarowania terenu w centralnej części działki. Rysunek powstał przy ścisłej współpracy z inwestorem, na dość wczesnym etapie projektowania.
Projekt ogrodu nie był częścią zlecenia, mimo to w ramach opracowania Planu Zagospodarowania przewidziałem takie wzajemne usytuowanie domu i ogrodu, aby współpraca tych dwóch przestrzeni była jak najbardziej komfortowa;
- ogród usytuowany jest na wschód od domu, przez co jest naświetlony od wczesnego ranka, a letnim popołudniem zacieniony przez bryłę domu, co chroni pracujących przed wieczornym słońcem, pozwala też na wcześniejsze rozpoczęcie wieczornego podlewania
- Ogród dostępny jest bezpośrednio przez gospodarcze/kuchenne wyjście z domu
Późniejsze decyzje projektowe, oraz codzienność funkcjonowania wokół domu trochę zweryfikowały pierwotne założenia:
Jeszcze na etapie projektowania Inwestor starał się rozrysować wokół domu granice klasycznych, permakulturowych stref funkcjonalnych:
Jak zauważa dziś Inwestor, ta analiza sektorów i funkcjonalności na działce, powinna być zaktualizowania, ze względu na poczynione kolejne obserwacje.
Ten kolorowy schemat powyżej, jest ilustracją zastosowania w praktyce, klasycznego układu stref wokół domu w centrum permakulturowego założenia:
STREFOWANIE: To sposób projektowania przestrzeni (wokół domu) dla maksymalizacji efektywności energetycznej. Aktywności przypisano do poszczególnych stref w zależności od częstotliwości wykorzystywania, konieczności konserwacji czy napraw. Generalnie strefy wokół miejsca mieszkania można podzielić w następujący sposób:
Strefa 0:
Centrum aktywności – dom. Przebywamy w nim najwięcej czasu, wymaga największej uwagi, czasu i zużywa najwięcej energii
Strefa 1:
Rośliny roczne, zioła, kompost, inspekty (ogród zimowy), narzędzia ogrodowe, schowek na rowery. Często strefa zirygowana – wymaga częstego podlewania
Strefa 2:
Roślinność gęsta, krzewy owocowe, sad, drób i mały inwentarz żywy – dobrze urządzić wygodne połączenie z kompostownikiem
Strefa 3:
Duży, większy zbiornik wodny, główne uprawy lub łąki, większy inwentarz żywy – owce, kozy
Strefa 4:
Lasy, przetwórstwo drewna, stopnie wodne, pasza, wydobycie
Strefa 5:
Strefa dzika, gdzie natura rządzi się sama i gdzie człowiek idzie po naukę i zasoby tylko po to czego jest w obfitości.
Schemat wykorzystania działki w rzeczyristości “powykonawczej” wygląda wg.Inwestora następująco:
Planowany staw będący “prawie” końcowym ogniwem systemu oczyszczania ścieków znajduje się na granicy strefy 2 i 3. Ze stawu możliwy jest przelew do “swale’a” wzdłuż którego nasadzane są drzewa i krzewy owocowe.
I tak to się jakoś, moi drodzy, zaczyna na tych Truskawkowych Polach kręcić. :)
Może warto jeszcze wspomnieć o implementacji tego “idealnego” schematu przy realizacji pierwszej Bio_Arki w Gajewie, gdzie zagospodarowanie terenu wygląda tak:

Modelowe Zagospodarowanie Terenu wokół Bio_Arki_1
Zostaw komentarz