Dom powstanie w ramach zabudowy zagrodowej na częściowo zalesionej działce w Nadwiślańśkim Parku Krajobrazowym.

Bespośrednim kontekstem jest naturalny, liściasty las, mały ciek wodny w północnej częsci działki, łąki i pastwiska, pola uprawne na południe od lokalizacji oraz pobliskie zabudowania gospdarskie współczesnej kujawskiej wsi usytuowane na wschód od planowanej inwestycji

Szerszym, kulturowym – ale jak się okazuje – bardzo znaczącym projektowo kontekstem jest ceglane dziedzictwo toruńskiego gotyku, pro-ekologiczne przekonania inwestora, które poskutkowały rozpoczęciem współpracy i miały kluczowe znaczenie przy wyborze technologii i materiałów budowlanych.

Gdyby nie kontekst toruńskiego gotyku, czy poniemieckiej ceglanej zabudowy zagrodowej, nie wybralibyśmy do wykończenia elewacji czerwonej, rozbiórkowej cegły. Bez kontekstu Parku Krajobrazowego chowanie domu pod zielonym dachem “weszłoby” tak łatwo. Ściany z betonu konopnego, recyklingowane szkło pianowe i celuloza w roli izolacji termicznej nie znalazałyby się w projekcie gdyby nie przekonania i odwaga inwestora.

Kształt domu, jego lokalizacja na działce i projektowane otwarcia elewacji wynikają bezpośrednio z najbliższego kontekstu: naturalnego, mieszanego lasu otaczającego działkę od zachodu i północy, projektowanej lokalizacji permakulturowego ogrodu warzywnego, czy pomnikowego drzewa, która znalazło się na osi domu.

ArchiTerra III – widok założenia

KONCEPT

Od pierwszych szkicy do finalnej wizualizacji projekt realizuje ten pierwszy, naszkicowany pomysł:

… aby zmieścić w jednym pomyśle, w jednym szkicu wytyczne klienta, prostotę konstrukcji, czystość formy i wymyślic dom tak aby jak najlepiej wpisał się w zastany kontekst i… możliwie najmniej szkodził naturze…

… aby całą potrzebną do życia człowieka z ogrodem funkcję schować pod miękkim łukiem zielonego dachu. Bryłę, funkcję, proporcje należy przy tym tak kształtować aby wpisać dom w działkę i zintegrować go z roczną i dzienną wędrówką słońca. Stąd późniejsze studia na wysięgiem okapu i jego proporcjami względem ściany domu i planowanych tam przeszkleń.

DZIAŁKA

Zagospodarowanie terenu wokół domu podporządkowane jest ogrodowi, wspomaganiu obiegu wody, materii i energii.

Na południe od domu, na delikatnym południowym stoku zaplanowano permakulturowe grządki rozciągnięte wzdłuż pooziomic terenu, co w naturalny sposób pomoże zatrzymać wodę spływającą po nachyleniu.

Pomiędzy ogrodem a domem znalazło się miejsce na altankę, niewielki murowany pawilon na narzędzia i wszystko co potrzebne do pracy w ogrodzie. Tuż za pawilonem, już pod dachem domu, w połowie drogi pomiędzy kuchnią a ogrodem dostępna będzie jedna z dwóch planowanych piwniczek. Tak aby nie trzeba było daleko chodzić ani z plonami, ani z przetworami.

Nad ogrodem jest małe oczko wodne – rezerwuar deszczówki i ostatnie ogniwo przydomowej , hydrobotanicznej oczyszczalni ścieków. Rośliny na oczyszczalni hydrobotanicznej aktywnie pobierają z wody szarej azot, fosfor i metale ciężkie. Oczyszczona woda zbiera się wraz z deszczówką otwartym oczku wodnym skąd pobierana będzie do podlewania ogrodu. Umieszczenie stawu nad ogrodem tworzy potencjał do bezobsługowego, grawitacyjnego nawadniania ogródka.

schemat gospodarki wodą przy domu

W najniższym punkcie działki, w południowym narożniku znajdzie się miejsce na zarybiony staw kąpielowy. Piasek pobrany z gruntu przy budowie stawu będzie wykorzystany na miejscu, na podbudowę tarasu przed domem.

widok na działkę od strony drogi i stawu

Na południowy zachód od domu, tuż przy drodze, w najwyższym i najlepiej doświetlonym miejscu działki znajdzie się miejsce na “moduł produkcji energii”. Materiał ziemny wydobyty przy okazji profilowania podjazdu zostanie uformowany w podwyższony taras ziemny, którego murowane ogrodzenie wyznaczać będzie parcelę produkcji energii i stanowić będzie naturalne zaznaczenie wjazdu na działkę. Wewnątrz obwodu parceli znajdzie się miejsce na baterię ogniw fotowoltaicznych i małą, przydomową turbinkę wiatrową, tak aby energia była produkowana także gdy na dworzu zimno, wieje i pada. :)

lokalizacja modułu produkcji energii

DOM…

…będzie nieznacznie wybniesiony ponad istniejący teren.

Na podbudowę użyjemy piasku pozyskanego z wykopania stawu, oraz pochodzącego z recyklingu kruszonego szkła piankowego – które dodatkowo zapewni izolację termiczną posadzki.

Zbudujemy go w konstrukcji z masywnego szkieletu drewnianego, który wypełnimy betonem konopnym i zaizolujemy matami z prasowanej słomy.

Oblicówką zewnętrzną będzie czerwona cegła pozyskana z okolicznej rozbiórki.

widok na dom od południa

Budynek będzie przykryty ekstensywnym, lekkim zielonym dachem z roślinnością nie wymagającą pielęgnacji.

widok na założenie od wschodu

FUNKCJA

schemat funkcjonalny domu

Rozkład funkcjonlany domu został popdporządkowany relacjom poszczególnych pomieszczeń ze światem zewnętrznym, szczególnie z widokami i kierunkami padania promieni słonecznych. Według tej zasady sypialnia i kuchnia będą doświetlone od samego świtu, południowe światło pojawi się na tarasie, w salonie i jadalni, natomiast po południu bezpośrednio zostanie doświetlony gabinet, część salonu i pokój gośicnny. Ponadto pomieszczenia gospodarcze i techniczne zostały zlokalizowane po zachodniej stronie domu, stanowiąc bufor termiczny i dodatkową ochronę przed zachodnim wiatrem.

Na wschodnim, rekreacyjnym tarasie znalazło się miejsce dla letniej kuchni, kręgu ogniska i rozstawienia dużego stołu pod zewnętrznym zadaszeniem.

Przestrzenie pod schodzącym do ziemi zielonym dachem zostały przeznaczone na dwie piwniczki gospodarcze z wygodnym dostępem od strony ogrodu.

KONSTRUKCJA

Choć na pierwszy rzut oka nie wygląda dom będzie zbudowany z 34 m3 drewna C24 i 20m3 drewna klejonego, które zostaną posadowione na relatywnie niewielkich ławach fundamentowych wylewanych na podbudowie z zagęszczanego szkła piankowego. Konstrukcja dachu zostanie rozpięta na sześciu belkach łukowych, z których dwie skrajne, oodchylone od pionu o kąt 45 stopni tworzą właściwy zarys dachu budynku. Wewnętrzne łuki oparte są na ścianach zewnętrznych i na dwóch słupach wewnątrz domu, każdy. Rozstaw płatwi dachowych został dostosowany do modułu płyty OSB z której zostanie wykonane usztywniające deskowanie dachu.