Realizacja projektu Bio_Arki_3, która to jest budynkiem mieszkalnym w centrum permakulturowej osady Truskawkowe pola została nagrodzona w prestiżowym konkursie PLGBC – Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego Green Building Award 2022, gdzie otrzymała tytuł Najlepszej Ekologicznej Zabudowy Mieszkaniowej Jednorodzinnej.
To bardzo cieszy!*
Wszak zacne i profesjonalne Jury** tego prestiżowego konkursu nie oceniało bynajmniej samej wizualnej strony zgłaszanych obiektów, ale całokształt ich realizacji ujęty w perspektywie ekologicznej.
Aby zgłosić budynek do oceny należo opisać nie tylko jego Architekturę, technologię i materiały w których został wniesiony, ale także ich wpływ na środowisko, a budynku wpływ na działkę, na przyrodę, na lokalną społeczność, na wodę i powietrze.
Jury oceniło Bio_Arkę_3 bardzo wysoko nie tylko we wszystkich rozpatrywanych kategoriach oceny, ale także w zakresie zrealizowanej architektury, która modelowo pokazuje jak powinno się dziś budować na wsi. Jak czytamy w komentarzu do nagrody:
“Bio Arka 3 to modelowe podejście do ekologicznego życia na wsi, pozwalające na ochronę zastanej różnorodności ekologicznej, poszanowanie natury i zastosowanie rozwiązań gwarantujących oszczędność energii.
Permakultura, przydomowy ogród, duża powierzchnia przeznaczona pod uprawę roślin, szklarnia własnej roboty z materiałów z recyklingu, zachowany sad owocowy, pastwisko dla zwierząt gospodarskich, hodowla kur, kóz i owiec, to tylko niektóre z jej rozwiązań.
Na podkreślenie zasługuje mała ilość przeszkleń w projekcie, tak rzadko obecnie spotykana w projektach zabudowy mieszkaniowej na wsi, i tzw. druga skóra elewacyjna. Minimalizuje to nie tylko ryzyko kolizji ptaków z przeszkleniami obiektu, ale także odpowiada za utrzymanie lepszej temperatury obiektu, przekładając się na mniejsze zapotrzebowanie energii niezbędnej do schłodzenia latem i ogrzania zimą. “

Ponieważ publikacja wyników konkursu na fanpage’u TXMA wywołała dyskusje pośród której pojawiły się głosy dopominające się większej ilości informacji  o tym projekcie, postanowiłem w tym i w następnych wpisach po kolei odsłaniać tajemnicę tego domu. Na początek kilka słów o koncepcie, który można już chyba nazwać systemem Bio_Arki:

Bio_Arka to kompletny system ekologicznego (współ)zamieszkiwania zaprojektowany w myśl idei CYRKULACJI.
Szereg innowacji które zostały użyte w tym projekcie dzieli się na trzy grupy inspirowane tradycyjnymi rozwiązaniami architektury wernakularnej.

Funkcja, Energia i Materia „cyrkulują” wokół centralnego, masywnego trzonu piecokuchni.

Ten radykalnie energooszczędny budynek NIE POSIADA INSTALACJI CENTRALNEGO OGRZEWANIA.
Głównym źródłem ciepła (oprócz mieszkańców i słońca) jest masywna pieco-kuchnia, której energia promieniuje do pomieszczeń o różnym przeznaczeniu. Lokalizacja funkcji względem pieca i względem operacji słonecznej jest jedynym parametrem regulacji temperatury.
Najchłodniejsze pokoje (sypialnia rodziców i pracownia) oddalone są od niego najdalej.
Najcieplejsza łazienka – znajduje się w centrum układu i jako taka nie ma strat ciepła, podczas gdy w przestrzeni wspólnej i antresoli przeznaczonej dla dzieci panuje komfortowa temperatura.

Pierwsza realizacja domu w systemie Bio_Arki; Dom własny w Gajewie

W pierwszej Bio_Arce, którą wybudowałem dla siebie w Gajewie, oprócz piecokuchni nie ma źródła ciepła w pokojach. W sypialniach praktycznie cały rok śpimy przy uchylonych oknach.

W Bio_Arce 2 – pod Gnieznem –  inwestor zainstalował grzejniki w sypialniach…. i stoją nieużywane

W Bio_Arce 3 – w Dębem – jest zainstalowanych kilka mat elektrycznych, co wynika z wymogu formalnego przepisów technicznych (trzon na drewno nie może być JEDYNYM źródłem ciepła w budynku). Maty leżą pod tynkiem praktycznie nieużywane.

System Bio_Arka to całość, na którą składa się ogród, spiżarnia, piec i dom wybudowany  z naturalnych materiałów.

W cyklu rocznym wokół budynku cyrkuluje materia żywa: powstała dzięki fotosyntezie daje pożywienie mieszkańcom i zwierzętom, które wzrastając produkują bogaty nawóz dla lepszego wzrostu roślin. Żywność ulega potem przetworzeniu na i „w” piecu, aby trafić do spiżarni/piwnicy. Przy okazji, ciepło pieca ogrzewa dom. W sumie to nic nowego. :)

Cykl życia budynku zaprojektowano w taki sposób, że użyte do jego wzniesienia głównie materiałów naturalnych lub recyklingowanych. Sposób wznoszenia budynku pozwala na jego względnie łatwą dekonstrukcję i oddzielenie od siebie poszczególnych frakcji i materiałów z przeznaczeniem na kompostowanie lub ponowne wykorzystanie.

Bio_Arka_1